fbpx

Proste sposoby na przyśpieszenie metabolizmu

Metabolizm jest procesem, który u każdego funkcjonuje inaczej. Badania wykazują, że nasze procesy metaboliczne zależą od genów, ale istnieją czynniki, które mogą przyśpieszyć lub znacząco spowolnić ten proces. Warto więc dowiedzieć się, jak można go szybko przyśpieszyć, ponieważ szybki metabolizm, to łatwość w zmniejszaniu masy ciała, także mniejsze ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości.

Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet brak snu może przyczynić się do zwiększenia naszej masy ciała. Jeśli więc chcesz zadbać o swoją sylwetkę i zdrowie, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Znajdziesz w nim liczne porady, które pomogą ci schudnąć i utrzymać prawidłową wagę.

1. Sięgaj po kawę

Jednym ze sposobów na schudnięcie, jest picie większej ilości kawy. Liczne badania wykazały, że kofeina, która znajduję się w tym napoju, doskonale sprawdza się nie tylko jako spalacz tłuszczu, ale również jako booster metabolizmu. Tak więc picie tego aromatycznego napoju może nam przynieść wiele korzyści. Jednak trzeba pamiętać, że jeśli pijemy kawę, by wspomagała ona odchudzanie i przyśpieszała pracę metabolizmu, to skuteczne działanie będzie ona miała, tylko wtedy, jeśli nie będziemy do niej dodawać cukru, śmietanki, czy mleka. Z tymi dodatkami staje się ona tucząca i kaloryczna, przez co jej picie w nadmiernych ilościach może mieć odwrotne działanie.

2. Śpij osiem godzin dziennie

Zalecany czas snu w ciągu doby to od sześciu do ośmiu godzin. Niestety tego przedziału godzin nie przestrzega wiele osób. Przez natłok pracy, czy zadań w domu nie udaje nam się znaleźć czasu na to, by spać wystarczającą ilość godzin, a to przyczynić się może do znaczącego spowolnienia pracy metabolizmu. Badania wykazały, że osoby, które nie śpię ośmiu godzin, są narażone na otyłość znacznie bardziej niż osoby, które przesypiają osiem godzin w ciągu doby. Jest tak, ponieważ w czasie snu organizm człowieka produkuje hormon wzrostu, a jest on odpowiedzialny za proces spalania tanki tłuszczowej. Jeśli jednak śpimy za mało, to zwiększa się stężenie hormonu stresu, on przyczynia się do zwiększenia apetytu.

3. Ogranicz stres

W obecnych czasach większość z nas narażonych jest na długotrwały stres. Niestety jest tak, ponieważ cały czas się gdzieś śpieszymy, mamy dużo pracy i jeszcze więcej zadań domowych, na które brakuje już czasu. Stres jest czynnikiem, który ma negatywny wpływ na cały nasz organizm. Kiedy czujemy się zagrożeni lub zestresowani, to zwiększa się produkcja hormonu stresu, czyli kortyzolu. Jest to hormon, który przyczynia się do spowolnienia pracy metabolizmu, a także zwiększenia uczucia łaknienia. Tak więc, kiedy czujemy się zestresowani, to mamy większą ochotę na jedzenie, a przez to w ciągu dnia spożywamy za duże dawki kalorii, których organizm nie będzie w stanie strawić. Zamiast przekształcić się w energię, staną się one dodatkową tkaną tłuszczową, a to sprawi, że masa naszego ciała zacznie wzrastać.

4. Więcej ruchu

Istnieje wiele dowodów na to, że to właśnie sport i ruch są najlepszym sposobem na to, by schudnąć. Lekarze nie bez powodu cały czas nam powtarzają, że sport to zdrowie. Więcej aktywności fizycznej sprawia, że cały organizm jest lepiej dotleniony, a to przyczynia się do poprawienia funkcjonowania wszystkich procesów w nim zachodzących. Jeśli zależy nam na szybkim spalaniu kalorii, to konieczne jest rozpoczęcie treningów. Nie muszą być one wyczerpujące. Nawet codzienne spacery, które trwać będą pół godziny, mogą pomóc nam schudnąć. Najlepsze dla osób z otyłością są treningi interwałowe. Sprawiają one, że organizm produkuje większe stężenia hormonu wzrostu, a to przyczynia się do przyśpieszenia procesu spalania tkanki tłuszczowej.

5. Zmiany w codziennej diecie

Nie ma skutecznego odchudzania bez dobrze zbilansowanej diety redukcyjnej. W internecie znajduje się wiele diet odchudzających, ale błędem jest stosowane niektórych z nich. Głodówki są najgorszym, co możemy sobie zrobić. Nie tylko nie pomagają one schudnąć, ponieważ po ich zakończeniu najczęściej dopada nas efekt jo-jo. To jeszcze mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Warto jednak pamiętać, że istnieją zdrowe, skuteczne i bezpieczne diety, które naprawdę pomagają nam schudnąć. Jedną z najlepszych jest na przykład dieta kapuściana. Pamiętaj również, że nawet na diecie musisz spożywać pięć posiłków dziennie. Dzięki temu metabolizm będzie szybko pracował, a organizm nie będzie gromadził zapasów tkanki tłuszczowej.

6. Korzystaj z pomocy suplementów diety

Suplementy diety stają się coraz popularniejsze. Jedne z najczęściej wybieranych, to suplementy na odchudzanie. Jest ich wiele rodzajów, a ich spożywanie może przyczynić się do przyśpieszenia procesu spalania tkanki tłuszczowej i redukcji masy ciała. Pamiętaj jednak, że działanie suplementów będzie najlepsze, jeśli połączysz je razem z dobrze wybraną dietą odchudzającą, a także z treningami. Samo spożywanie suplementów nie będzie miało skutecznego działania. Doskonale do odchudzania nadają się boostery metabolizmu.