fbpx

Metabolizm – czym jest i jak działa?

Metabolizm może nam płatać figle. Nie jeden raz słyszy się, że ktoś ma szybki metabolizm, a ktoś inny wolny. Jak to możliwe, że każdy z nas ma inny proces, który nie wydaje się nam tak skomplikowanym. A jednak wiele osób ma problemy z metabolizmem, a mimo to nie robi nic w kierunku tego, by czegoś się na ten temat dowiedzieć. Jest to ważne, by każdy z nas wiedział, jak działa jego organizm, ponieważ to może nas ochronić przed wieloma chorobami, które są zagrożeniem nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla życia. Czas się więc dowiedzieć czym jest metabolizm i jak on działa.

Co to jest metabolizm?

Metabolizm czyli procesy chemiczne, które zachodzą w organizmie człowieka i doprowadzają do przemiany materii. To liczne procesy, reakcje biochemiczne, które stale zachodzą w naszym organizmie. Metabolizm jest grupą podstawowych procesów i zjawisk biochemicznych. To właśnie dzięki niemu wszystkie komórki mogą prawidłowo się mnożyć i rozwijać.

Właśnie metabolizm dba o to, by wszystkie inne procesy, które zachodzą w organizmie funkcjonowały w prawidłowy sposób. Przemiany materii to procesy, które pobudzają cały organizm do życia, dodają nam energii i dbają o to, by wszystkie komórki i procesy rozwijały i pracowały prawidłowo.

Jak działa metabolizm?

Procesy metaboliczne można podzielić na dwa rodzaje. Tak więc są to procesy, które obierają różne kierunki, tak zwane szeregi chemicznych reakcji, które następują po sobie kolejno i stopniowo. Wyróżnia się katabolizmy, czyli procesu rozpadu, a także anabolizmy, czy procesy syntezy. Katabolizm oraz anabolizm to procesy, które są ze sobą ściśle związane. Bez jednego nie ma prawa istnieć drugi. Metabolizm i jego wszystkie reakcje mają trzymać się równowagi, która również ma swoją nazwę. Równowaga metaboliczna zwana jest homeostazą.

Podczas katabolizmu określone związki organiczne zaczynają się rozkładać na mniejsze produkty z prostej postaci. To właśnie dzięki tym procesom w organizmie wytwarzana jest niezbędna energia. Katabolizmu, to na przykład rozpad węglowodanów, kwasów tłuszczowych i cząsteczek wody, które rozkładają się i są wykorzystywane przez organizm jako energię.

Kiedy pojawia się energia, to zaczynają tworzyć się reakcje anaboliczne, które ją wykorzystują. Podczas anabolizmu wszystkie małe cząsteczki zaczynają się łączyć i zaczynają tworzyć złożone związki organiczne. Te procesy prowadzą do tworzenia i magazynowania się energii, składników odżywczych i budulcowych, a także wzrostu komórek. Procesy anaboliczne to między innymi synteza białek, węglowodanów oraz tłuszczów. Tak więc oba te procesy są niezbędne do zachowania prawidłowego funkcjonowania organizmu, a ich zaburzenia mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Choroby metabolizmu

Choroby, które mają ścisły związek z metabolizmem to choroby metaboliczne. Niestety jest ich całe mnóstwo i mogą one być wywołane wieloma czynnikami. Wystarczy, że dojdzie do niewielkiego zaburzenia homeostazy. Wiele z nich znamy dość dobrze, są to między innymi cukrzyca, osteoporoza, czy też dna moczowa. Jednak są również takie, z których wiele osób nie zdaje sobie sprawy. To na przykład kwasica ketonowa. Choroby metaboliczne są głownie wywołane przez niedobór enzymów. Ich niskie stężenie sprawia, że w metabolizmie pojawiają się ubytki, a to przyczynia się do występowania wielu zaburzeń enzymatycznych. Niektóre choroby metaboliczne pojawiają się bardzo wcześnie, mogą one występować już w wieku niemowlęcym.

Przyśpieszanie metabolizmu. Czy to możliwe?

Każdy ma inny metabolizm. Tempo tych procesów zależy głównie od naszego organizmu. Okazuje się, że o prędkości metabolizmu decydują czynniki genetyczne. Na prędkość metabolizmu wpływ ma również wiek. Kiedy się starzejemy procesy te zaczynają znacząco spowalniać. Płeć i stopień umięśnienia również ma na nie wpływ. Im większa jest nasza tkanka mięśniowa tym łatwiej będzie ma spalać tkankę tłuszczową, ponieważ metabolizm będzie sprawniejszy. Warto jednak wiedzieć, że są sposoby na to, by przyśpieszyć metabolizm. Jest na to wiele sposobów, a więc to, że rodzimy się z powolnym metabolizmem nie oznacza, że tak będzie już na zawsze.

Najlepszym sposobem na poprawienie pracy metabolizmu, jest wysiłek fizyczny. Nie ma nic lepszego niż ruch, który wspomaga i dba o równowagę niemal wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Dobrze jest również przestrzegać złotej reguły, która mówi o tym, by jeść codziennie pięć posiłków dziennie o tej samej porze, a porcje powinny być niewielkie. Kiedy organizm jest głodny, to zaczyna spowalniać swoją pracę, zaczyna on oszczędzać kalorie, które są dla niego źródłem energii, tak więc zbyt długie przerwy między posiłkami nie są zdrowie i bezpieczne.

Dodatkowo warto wiedzieć, że metabolizm nie przepada za niedoborem składników odżywczych. Tak więc należy dbać o to, by trafiały one do organizmu w odpowiednich stężeniach. Im zdrowiej żyjemy, tym lepiej dla naszego metabolizmu. Trzeba więc dbać o dobrze zbilansowaną dietę, która dostarczy do organizmu odpowiednie stężenia witamin i minerałów.